
Det danske venturemarked stævner mod nye rekorder
21-11-2006 Pressemeddelelse
Tredje kvartal giver et fingerpeg om, at 2006 bliver det bedste år nogensinde for den danske venturebranche siden Vækstfonden og foreningen af venture- og private equity investorer,(DVCA), begyndte at lave kvartalsanalyser af markedet i 2003. Analysen viser, at der i årets tre første kvartaler er investeret for mere end halvanden mia. kr. Samme periode i rekordåret 2005 lå godt 200 mio. kr. lavere. Billedet viser også, at der er kommet flere udenlandske investeringer, investeringsrunderne er blevet større og så er det gennemsnitlige afkast på investeringerne steget fra godt 20 procent til lige over 30 procent.
Rekordåret for det danske venturemarked 2005 ser ud til at blive overgået af 2006. Investeringer på over halvanden mia. kr. i de tre første kvartaler i år betyder en stigning på mere end 15 procent i forhold til de første ni måneder af 2005, hvor der blev investeret cirka 1,3 mia. kr.
"Det er glædeligt, at investeringstempoet herhjemme stadig holder farten. Med det tempo holder vi kursen støt mod målet om, at det danske marked for innovationsfinansiering skal være blandt de bedste i verden," siger formand for DVCA, Ulrik Spork.
Det samlede afkast på exits, altså salg og børsintroduktioner, er også for opadgående og er i tredje kvartal steget en halv gang i forhold til andet kvartal, og er nu oppe på godt 30 procent.
"Det er godt for den fremtidige investeringslyst, at vi nu kan fremvise bedre exitafkast. Det er ingen hemmelighed, at det er lettere at tiltrække mere kapital, når vi kan fremvise tal, der viser fornuftige afkast," understreger Ulrik Spork.
Nye brancher
En anden væsentlig tendens i tredje kvartal er, at der er væsentligt flere udenlandske investeringer i venturefinansierede dansk virksomheder. Faktisk er der udenlandske investorer med i hver anden investering, der er foretaget i årets tredje kvartal.
"Det er en meget positiv udvikling og er i høj grad med til at trække markedet opad. Sagen er, at de udenlandske investorer hovedsageligt er med i de store finansieringsrunder, når der for alvor skal investeres i international ekspansion. Så flere udenlandske investorer betyder flere større runder. I sidste ende betyder det, at flere virksomheder kan koncentrere sig om at udvikle forretningen og skabe den nødvendige vækst, " forklarer vicedirektør i Vækstfonden, Rolf Kjærgaard.
Kvartalsanalysen peger også på, at investorerne ser færre investeringsmuligheder, men at dem, de ser, til gengæld har meget højere kvalitet end tidligere set, og at Life Sciences og it stadig er de brancher, der tiltrækker de største investeringer.
Hele rapporten kan læses på
www.vf.dk eller
www.dvca.dk.
Kontakt Vækstfonden
 | Rolf Kjærgaard - Vicedirektør |
+45 35 29 86 93 +45 40 81 09 96 rk@vf.dk |