Til forsiden

SurfRay overtager Speed of Mind ApS

30-05-2006 Pressemeddelelse

Med opkøbet af Speed of Mind Aps fortsætter den danske teknologivirksomhed SurfRay sin offensive vækststrategi indenfor søgemaskiner til private virksomheder og offentlige institutioner. Købet cementerer SurfRay som en teknologisk sværvægter på det internationale marked.

Vækstfonden overtager 15% af aktierne i SurfRay som en del af betalingen for selskabets overtagelse af Speed of Mind som Vækstfonden er medejer af. Speed of Mind blev grundlagt i 2003 og den ene stifter Thomas Rask Thomsen følger sammen med nogle enkelte medarbejdere med over i SurfRay hvor han bliver udviklingschef.

Ulrik Jørring, vicedirektør i Vækstfonden, udtaler "Potentialet for søgemaskiner er stort og Vækstfonden er med handlen forberedt på, at skulle foretage yderligere investeringer i SurfRay. Vi regner med at dette er begyndelsen på et udbytterigt samarbejde."

"Søgefunktionen er en af de vigtigste komponenter til både dokumenthåndterings-systemer og til intra- og internet løsninger og opkøbet betyder at vi bliver en endnu stærkere partner, til løsning af kundernes udfordringer, end tilfældet er i dag" siger Adm. Direktør Martin Veise fra SurfRay og fortsætter

"Speed of Mind har udviklet en søgeteknologi, der i kombination med vores ikke alene sætter en ny standard for søgekvalitet. Vi udvider også mulighederne for database- og realtidssøgning, med en funktionalitet i verdensklasse, så det bliver teknikken, der understøtter brugernes adfærd og ikke omvendt."

Den fælles teknologi muliggør en lettere integration og bidrager til interoperabilitet mellem databaser, platforme og operativsystemer, hvilket betyder større brugervenlighed og lettere informationstilgængelighed.

Den grundlæggende strategi i SurfRay har allerede vist sig holdbar og skal altså nu også stå distancen i et større perspektiv. Opkøbet er et led i planen for ekspansion, hvor målet er at blive den fortrukne leverandør af søgemaskiner. Yderligere ekspansion skal ske gennem såvel en organisk vækst samt gennem opkøb af tilsvarende virksomheder.

Med købet følger kunder som Børsen, TV2 og Bonnier’s Home Entertainment, der sammen med SurfRay’s kunder så som Carlsberg, DR, TetraPak og TeliaSonera danner et solidt fundament for en videre udbygning i en lang række lande.

Kontakt Vækstfonden


Ulrik Jørring - Vicedirektør
+45 35 29 86 67
+45 40 80 48 74
ulj@vf.dk