Til forsiden

Zealand Pharma

Zealand Pharma viser gode resultater

07-12-2011 Nyhed

Nye forskningsresultater fra partneren Sanofi viser, at Zealand Pharmas diabetesmiddel lixisenatid til behandling af type 2-diabetes reducerer patienters gennemsnitlige blodsukkerniveau signifikant over lang tid. Samtidig forbedrer det sukkerniveauet i blodet efter et måltid

De positive resultater er opnået ved at kombinere lixisenatid med lægemidlet Lantus, som er Sanofis verdensførende basale insulinprodukt til patienter med type 2-diabetes.

Mandag før børstid meddelte Zealand Pharma, at lixisenatid slår Novo Nordisks produkt liraglutid, når det handler om at reducere blodsukkerniveauet efter et måltid. Hvor lixisenatid reducerer blodsukkerniveauet med 129 pct., reducerer liraglutid det kun med 41 pct. Det fik aktien til at stige 20,4 pct. til 68 kr. mandag morgen.

Sanofi vil præsentere resultaterne på en medicinsk kongres i Dubai.

Læs mere om resultaterne
Læs Zealand Pharmas pressemeddelelse