Til forsiden

Vækst-Invest Nordjylland investerer i Løgstør-virksomheden Due Plast

23-12-2008 Nyhed

Vækst-Invest Nordjylland er klar med sin første investering siden etableringen i februar 2008. Investeringen reflekterer i høj grad strategien og målgruppen for Vækst-Invest Nordjylland.


Vækst-Invest Nordjylland og Asbjørn Berge har indgået aftale om at investere 6 mio. kroner i Due Plast A/S ved en kapitalforhøjelse. Efter kapitalforhøjelsen vil Carsten D. Nielsen fortsat være majoritetsaktionær i Due Plast A/S via selskabet Due Plast Holding A/S.


Kapital til branchekonsolidering

Kapitaltilførslen er et led i Due Plasts langsigtede strategi, der primært omfatter en konsolidering af branchen for profilprodukter i plast og pap. Due Plast er i forvejen markedsleder i branchen og ønsker at konsolidere sin position gennem bl.a. opkøb i branchen i Danmark. Målsætningen for Due Plast er en fordobling af omsætningen over de næste 3 år, og der forventes en endnu bedre udvikling i selskabets indtjening.


Kapacitetsudnyttelse og effektive systemer

Due Plast råder over en større, moderne maskinpark med betydelig kapacitet til at opfylde kundernes behov indenfor de tre produktsegmenter Profil, Industri og Medico. Der er således kapacitet hos Due Plast til også at realisere en betydelig organisk vækst, hvilket er en del af selskabets strategiplan.

Due Plast er kendt som en seriøs og professionel partner i branchen, hvor parametre som levering til tiden og konkurrencedygtige priser er særdeles vigtige. Due Plast har gennem de seneste 10 år udviklet og optimeret forretningssystemerne i virksomheden, således at de i dag er blandt branchens mest effektive.

Due Plast har som et led i sin strategi indgået aftale om køb af aktiverne i Ravnex i Farum. Købet af Ravnex øger omsætningen i Due Plast med 30-40 % og ventes endeligt sammenlagt primo januar 2009.

For Due Plast skaber kapitaltilførslen fundamentet for den fremtidige vækst. Adm. direktør og majoritetsaktionær Carsten D. Nielsen udtaler: ”Med Vækst-Invest Nordjylland og Asbjørn Berge har vi fundet de rigtige partnere til at bringe Due Plast videre i henhold til vores strategiplan. Der er fuld opbakning til planen og kapitaltilførslen giver os mulighed for at være mere aktive i konsolideringen af branchen, end vi ellers ville være i stand til.”

Bestyrelsesformand og minoritetsaktionær Asbjørn Berge siger: ”Due Plast er en veldrevet og effektiv virksomhed, som har kompetencerne til at gennemføre vækststrategien og den planlagte konsolidering af branchen. Med mere kapital i ryggen bliver bevægelsesfriheden større, samtidig med at tempoet for Due Plasts strategi kan sættes i vejret.”

Vækst-Invest Nordjylland ser også et fornuftigt potentiale for Due Plast med kapitaltilførslen. Direktør Søren Mølgaard Kristensen begrunder investeringen: ”Investeringen i Due Plast er den første investering for Vækst-Invest Nordjylland, og det er virksomheder som Due Plast, der er interessante for os. Med en langsigtet investeringshorisont og et ønske om at investere egenkapital i etablerede og vækstorienterede virksomheder, ser vi gode muligheder i det nuværende marked. Vi ser meget frem til samarbejdet med Due Plasts ledelse i bestræbelserne på at gennemføre den planlagte vækststrategi”


Vækstfonden har investeret i Vækst-Invest Nordjylland. Læs pressemeddelelsen her

Kontakt Vækstfonden


Rolf Kjærgaard - Vicedirektør
+45 35 29 86 93
+45 40 81 09 96
rk@vf.dk