Til forsiden

Kort om Vækstfonden

Vækstfonden er en statslig investeringsfond, der medvirker til at skabe flere nye vækstvirksomheder ved at stille kapital og kompetencer til rådighed. I samarbejde med private investorer har fonden siden 1992 medfinansieret vækst i 3.700 danske virksomheder for et samlet tilsagn på ca. 10 mia. kr. Vækstfonden investerer med egenkapital eller lån i partnerskab med private investorer og finansierer med kautioner i samarbejde med danske finansieringsinstitutter. 

Klummer

Husk på CIMITYM

Af Christian Motzfeldt, direktør i Vækstfonden

På universitetet MIT i Boston tilbyder man alle studerende et intensivt ugekursus i iværksætteri. Her lærer man det allervigtigste om at starte og drive sin egen virksomhed. Amerikanerne har en særlig forkærlighed for forkortelser, og med en nyfortolkning af det velkendte udtryk ’cash is king’ får de studerende i en af lektionerne at vide, at det mest afgørende at huske på som selvstændig er CIMITYM: Cash is More Important than your Mother. De selvstændige, der ikke lever efter dette, vil det angiveligt gå ilde.

Ordleg eller ej, så er rådet om at værdsætte kontanter godt at huske på. Her midt i vores finanskrisetid er det måske vigtigere end nogensinde. En forretningsplan kan se nok så pæn ud – med indtægter, der overstiger udgifterne med en god margin, og en flot forrentning af den investerede kapital. Men man skal huske på, at de fleste almindelige virksomheder ikke går ned, fordi de har underskud. De går ned, fordi de ikke kan betale deres regninger – også selvom de måtte have et regnskabsmæssigt overskud. Regninger skal som bekendt betales med kontanter, og her hjælper det ikke at henvise til et regnskabsmæssigt overskud. Det er derfor, kontanter er vigtige.


Risikabel kredit

Det er egentlig meget simpelt. Og så alligevel ikke. Nye investeringer kan se rigtigt fornuftige ud og dog være for risikable, hvis den løbende finansiering ikke slår til. Det viser sig måske, at man midt i processen ikke kan finansiere på samme vilkår, som da man satte projektet i gang. I en usikker tid kan selv en forhøjelse af kassekreditten være risikabel at tage for givet, hvad en del virksomheder har måttet sande i de senere år. Skal man vælge mellem to investeringsprojekter, hvor det ene på papiret giver et bedre afkast, mens det andet har en hurtigere og mere sikker indgang af kontanter, kan det måske være fornuftigt at overveje det sidste. Budgetter og investeringsberegninger er nemme at lave på papiret, men virkeligheden er ofte mere grum, end man forestiller sig.

Kommer man blot en smule bagefter budgettet og mangler kontanter, kan det forrykke hele billedet af investeringen og føre virksomheden ind på et noget andet spor, end man først havde tænkt sig. Nye lån kan fx blive betingede af, at virksomheden tilføres mere egenkapital. Den kan være vanskelig og dyr at få, navnlig hvis man er presset på tid, og investorerne kan se vanskelighederne tårne sig op. Investorer er typisk ikke meget for at deltage i redningsaktioner. Og hvis de endelig skal, så kommer det til at koste.


Overvej kapitalpartner

Hvis man derfor kan se, at en rigtig god, men stor investering kun kan blive finansieret med en meget snæver margin, kan man forinden overveje at finde en kapitalpartner, der kan skyde mere egenkapital ind i virksomheden. Med en solid egenkapital kan der ofte lånes mere til en given investering, så man ikke senere risikerer – med kniven for struben – at skulle finde mere kapital.

Og viser det sig så, at man kommer til at ligge inde med for mange kontanter, fordi budgettet faktisk ender med at holde, kan man trøste sig med CIMITYM, og at kontanter stadig er konger.
 

Bragt i Morgenavisen Jyllands-Posten 15. september 2011.